Kolizja ze zwierzęciem. Apelujemy o przestrzeganie przepisów dotyczących pędzenia zwierząt.

Krowa pod kołami peugeota

Do nietypowego zdarzenia drogowego doszło wieczorem 25 września w Zdyni, gdzie samochód osobowy zderzył się z krową. Jak się okazało, właściciel zwierząt pędził je niezgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz znajdując się pod działaniem alkoholu. Za popełnione wykroczenia ukarany został mandatem karnym w kwocie 1000 zł.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do dyżurnego gorlickiej jednostki policji wczoraj (25.09.2018 r.) kilkanaście minut po godzinie 19.00. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że mieszkaniec Zdyni pędził stado krów po zmroku po drodze publicznej. Zwierzęta były niewidoczne dla nadjeżdżającego kierowcy peugeota, który zderzył się z jednym z nich. Szczęśliwie kierowcy samochodu ani właścicielowi zwierząt nic się nie stało. Poturbowane zwierzę dołączyło do stada i wróciło do gospodarstwa.

W czasie interwencji okazało się ponadto, że właściciel zwierząt był nietrzeźwy. Badanie wykazało 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z popełnionymi wykroczeniami mieszkaniec Zdyni ukarany został mandatem karnym w kwocie 1000 złotych.

 

Przypomnijmy, że ustawa Prawo o ruchu drogowym kwestię pędzenia zwierząt po drogach publicznych reguluje w następujący sposób:

Art. 37. 1. Zwierzęta w stadzie mogą być pędzone po drodze tylko pod odpowiednim nadzorem. Zwierzę pojedyncze może być prowadzone tylko na uwięzi.

 

2. Poganiacz zwierząt jest obowiązany:

1) iść po lewej stronie pędzonych zwierząt;

2) w okresie niedostatecznej widoczności nieść latarkę z widocznym z odległości co najmniej 150 m światłem białym.

3. Zwierzęta mogą być prowadzone luzem przy pojeździe zaprzęgowym z jego prawej strony, w liczbie nie większej niż 2 sztuki.

 

4. Zabrania się:

1) pędzenia zwierząt po drodze oznaczonej znakami z numerem drogi międzynarodowej, a po innej drodze twardej – w okresie od zmierzchu do świtu;

2) pędzenia zwierząt po drodze twardej osobie w wieku poniżej 13 lat;

3) pędzenia zwierząt w poprzek drogi w miejscu niewidocznym na dostateczną odległość;

4) zatrzymywania zwierząt na jezdni;

5) zajmowania przez zwierzęta więcej niż prawej połowy jezdni albo drogi dla pieszych lub rowerów.

 

Art. 45. 1. Zabrania się:

1) kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;