„Obóz harcerski 2018” – ćwiczenie dowódczo-sztabowe gorlickich policjantów

„Obóz harcerski 2018” – ćwiczenie dowódczo-sztabowe gorlickich policjantów

Opiekun grupy harcerzy przebywających na obozie w powiecie gorlickim zgłasza zaginięcie dwoje podopiecznych. Prosi o szybką pomoc gdyż harcerze w wieku 15 lat od wielu godzin przebywają same w lesie. Do działań przystępują policjanci. W poszukiwania włączają się także strażnicy graniczni, strażacy ochotnicy, ratownicy GOPR oraz Straż Leśna. To scenariusz ćwiczenia, jakie w dniu 25.09.2018 r. przeprowadzili gorliccy policjanci oraz przedstawiciele innych służb, gdzie głównym zagadnieniem było poszukiwanie zaginionych w lesie harcerzy.

Jest kilka minut po godzinie 8.00. Do dyżurnego gorlickiej jednostki policji dzwoni mężczyzna, który przedstawia się jako opiekun grupy harcerzy obozującej w miejscowości Radocyna. Informuje, że dzień wcześniej po wieczornej grze w podchody w kompleksie leśnym, do obozowiska nie powróciło dwoje podopiecznych. Całonocne poszukiwania nie przyniosły rezultatu i proszą o pilną pomoc, gdyż dzieci noc spędziły w lesie.

Oto scenariusz ćwiczenia, które wczoraj, 25 września 2018 roku, odbyło się w Radocynie (gmina Sękowa) pod kryptonimem „Obóz harcerski 2018”.

Do działania natychmiast przystępują policjanci. Ogłoszony alarm jednostki mobilizuje policjantów, którzy jadą na miejsce obozowania. Ze względu na duże zalesienie rozległego terenu zapada decyzja  o włączeniu do działań poszukiwawczych strażników granicznych stacjonujących w Gorlicach, Straż Leśną Nadleśnictwa Gorlice, strażaków ochotników z pobliskich miejscowości oraz ratowników Grupy Krynickiej GOPR. Wszyscy wyruszają by przeczesywać obszar prawdopodobnego przebywania dzieci. Po godzinie poszukiwań akcja przynosi pożądany rezultat – harcerze zostali odnalezieni. Błądząc w nocy spadli w jar. Jeden  z harcerzy doznał złamania nogi, drugi natomiast urazu kręgosłupa. Obydwaj są  wychłodzeni i wycieńczeni. Ratownicy GOPR sprowadzają poszkodowanych do obozowiska. Po wstępnych badaniach lekarskich harcerz ze złamaną nogą karetką Zespołu Ratownictwa Medycznego został przewieziony do Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, natomiast osoba z urazem kręgosłupa została przetransportowana przez zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Lotniczego do szpitala w Krakowie.. 

Celem ćwiczenia było sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. W bieżącym roku scenariusz przewidywał poszukiwanie harcerzy zaginionych w masywie leśnym. Na miejsce ćwiczenia wybrano popularny wśród turystów teren, który ze względu na swoją charakterystykę może stanowić duże wyzwanie dla służb ratunkowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Podczas podsumowania, w którym uczestniczyli m. in. pani Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, nadkom Dorota Tokarz – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, pan Karol Górski – Starosta Gorlicki, pani Maria Gubała – Koordynator Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gorlicach, oraz przedstawiciele zaangażowanych służb, omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów. Jak wskazano, pomimo niezwykle trudnego logistycznie terenu, działania przebiegły bardzo szybko, sprawnie i co najważniejsze, skutecznie.