Piknik rodzinny z udziałem gorlickich policjantów

Piknik rodzinny z udziałem gorlickich policjantów

W ostatnią niedzielę gorliccy policjanci uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym na zakończenie Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw przy MZS nr 5 w Gorlicach. Funkcjonariusze promowali zasady bezpiecznego wypoczynku w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, a ich stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Tydzień Pozytywnych Inicjatyw to akcja organizowana przez Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami, która już na stałe wpisała się w gorlicki wakacyjny kalendarz imprez. Celem przedsięwzięcia  jest inspirowanie ludzi do pozytywnych działań na rzecz drugiego człowieka i lokalnej społeczności, zapewnienie wakacyjnych atrakcji  dzieciom i młodzieży, promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich oraz zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich uzależnień.  Tegoroczną, szóstą już edycję akcji, tradycyjnie zakończył Piknik Rodzinny, który odbył się na boisku sportowym MZS nr 5 w Gorlicach. Na uczestników pikniku, zwłaszcza tych najmłodszych, czekało mnóstwo darmowych atrakcji, takich jak trampolina, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy czy stoisko z watą cukrową. Dzieci chętnie uczestniczyły również w różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez wolontariuszy.

Nie zabrakło także konkursów zorganizowanych przez gorlickich policjantów. Każde dziecko mogło pochwalić się wiedzą na temat bezpiecznego wypoczynku, w tym wypoczynku nad wodą. Na najmłodszych czekały rymowane zagadki i kolorowanki. Dla starszych dzieci policjanci przygotowali nieco trudniejsze wyzwania, m.in. szkic roweru, na którym trzeba było zaznaczyć lub dorysować obowiązkowe wyposażenie tego pojazdu, czy wiersz Wiery Badalskiej „Wakacyjne Rady”,  w którym należało uzupełnić brakujące słowa. Na koniec wszystkie chętne dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy pod nazwą „worek skarbów”. Ustawieni w kole uczestnicy podawali sobie worek „ze skarbami” w rytm skocznej piosenki. Gdy muzyka milkła, zadaniem dziecka, które w tym momencie trzymało worek, było podanie nazwy i zastosowania wylosowanego przedmiotu (plastry opatrunkowe, krem do opalania, kask rowerowy, koło ratunkowe, elementy odblaskowe, butelka wody, czapka z daszkiem itp.).  Po zakończeniu zabawy odbyło się losowanie nagród i drobnych upominków wśród wszystkich uczestników konkursów. 

Spotkanie z dziećmi i ich rodzinami było okazją do promowania kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Mundurowi przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku, a także zachęcali do ich stosowania zarówno w czasie wakacji, jak i po ich zakończeniu. W ramach stoiska dzieci mogły zapoznać się z policyjnym sprzętem, a także usiąść w policyjnym radiowozie. Wszystkie te atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku, a wrażenia z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.