Uwaga!!! Nowa metoda działania oszustów.

Uwaga!!! Nowa metoda oszustów.

Na niemal 35 tysięcy złotych oszukany został mieszkaniec Gorlic, który stał się celem działania przestępców działających metodą „na policjanta”. Przekazując przestępcom dane do rachunku umożliwił im wyprowadzenie swoich oszczędności.

Była godzina 11.00, kiedy 66-letni mieszkaniec Gorlic odebrał dzwoniący telefon. W słuchawce usłyszał głos mężczyzny, który przedstawił się jako policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Poinformował, że podrobiono dowód osobisty gorliczanina i w najbliższym czasie za jego pomocą nastąpi próba wzięcia kredytu i wyłudzenia oszczędności znajdujących się na rachunku bankowym.

Dla uwiarygodnienia własnej osoby oszust zaproponował, by mężczyzna wykonał telefon na numer alarmowy 997 i potwierdził podaną przez siebie tożsamość policjanta. Przestępca poinformował, że się rozłącza, tego jednak nie uczynił. Na trwającym wciąż połączeniu inny oszust potwierdził tożsamość osoby podającej się za policjanta. To utwierdziło gorliczanina w błędnym przekonaniu, że ma do czynienia z Policją.

Po chwili do gorliczanina ponownie zadzwonił oszust. Poinformował, że istnieje możliwość „uratowania” oszczędności poprzez założenie nowego rachunku bankowego i przelanie całych oszczędności właśnie na ten rachunek. Mężczyzna kolejno wykonał wszystkie instrukcje oszustów: założył nowy rachunek we wskazanym banku, udał się do swojego obecnego banku, chcąc zlikwidować wszystkie lokaty i przelać pieniądze na nowy rachunek. Tam jednak pojawił się kłopot, okazało się bowiem, że nie można tego zrobić natychmiast, a poza tym jest to bardzo niekorzystne. Przestępcy namówili wówczas mężczyznę do wzięcia kredytu i przelania tych środków na nowy rachunek. Uzyskali także od niego dane niezbędne do logowania i wykonywania transakcji na nowym rachunku.

Kiedy mężczyzna zorientował się, co tak naprawdę się wydarzyło, z jego rachunku zniknęło już niemal 35 tys. złotych.

Jest to kolejny, nowy sposób wyłudzania pieniędzy przez przestępców działających metodą „na policjanta”. W tym przypadku po odbiór pieniędzy nie zgłosił się „kurier”, lecz przestępcy tak zmanipulowali pokrzywdzonego, że ten udostępnił im dane do rachunku i dostęp do znajdujących się tam pieniędzy.

 

Przypominamy!!!

Policja nigdy nie prosi o wydanie, ani nie wykorzystuje w swych działaniach pieniędzy obywateli.

Nigdy nie należy ulegać presji czasu, którą starają się stworzyć przestępcy.

Wszystkie decyzje dotyczące transferu dużych sum pieniędzy konsultujmy z najbliższymi, zaufanymi osobami. Ich trzeźwy osąd może uchronić nasze oszczędności przed działaniami oszustów.

Wybierając obecnie numer alarmowy 997 nie zostaniemy połączeni z najbliższą jednostką policji, a z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które nie ma możliwości weryfikowania tożsamości policjantów.