Dla kierowców

Podsumowanie Noworocznych wyjazdów

W związku z noworocznymi wyjazdami i powrotami, w dniach od 31 grudnia 2015 roku do 2 stycznia 2016 roku więcej patroli strzegło bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza tych prowadzących do górskich miejscowości.

Wstępny bilans tegorocznych wyjazdów noworocznych pokazuje, że na drogach Małopolski było bezpieczniej niż rok wcześniej! Liczba odnotowanych wypadków drogowych, w porównaniu do roku poprzedniego jest mniejsza o 36 %, a liczba osób rannych spadła o 38 %. Podczas tegorocznego weekendu noworocznego, odnotowano 14 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 13 zostało rannych, ponadto ujawniono blisko 100 nietrzeźwych kierujących.

Na terenie samego powiatu gorlickiego odnotowano 2 kolizje drogowe. Policjanci ujawnili także trzech nietrzeźwych kierujących, w tym dwóch kierowców samochodów oraz jednego rowerzystę.

Niestety doszło także do bardzo poważnego wypadku drogowego, w którym ciężko ucierpiał starszy mężczyzna. Wypadek miał miejsce na ul. Kościuszki w ostatnią sobotę (2 stycznia) około godziny 17.20. Ze wstępnych ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia wynika, że na przejściu dla pieszych doszło do potrącenia przez samochód Peugeot 73-letniego mieszkańca Gorlic. Na skutek zdarzenia starszy mężczyzna doznał licznych, poważnych obrażeń ciała. Przewieziony został do gorlickiego szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. W chwili zdarzenia kierowca Peugeota był trzeźwy. Obecnie trwa ustalanie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

„Dachowanie” samochodu w Siedliskach

Do niezwykle niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło dzisiaj w Siedliskach (gmina Bobowa). Młody mężczyzna kierujący Volkswagenem wpadł w poślizg i zjechał do rowu, gdzie samochód dachował. To kolejny poranek, kiedy kierowcy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami na drogach powiatu gorlickiego.

Zdarzenie miało miejsce dzisiejszego ranka (4 grudnia) kilkanaście minut przed godziną 7. Z ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia wynika, że kierowca Volkswagena podczas pokonywania zjazdu wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu, gdzie samochód przewrócił się na dach. Na miejsce wezwano policję, straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe. Szczęśliwie nie było konieczności udzielania pomocy medycznej 19-letniemu mieszkańcowi Bobowej.

W chwili zdarzenia kierowca był trzeźwy. Nałożono na niego mandat karny.

 

Gorlicka Policja pragnie przypomnieć wszystkim kierowcom, że okres zimowy to szczególny czas w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Zmienna pogoda, wcześnie zapadający zmrok, mgła oraz marznący deszcz i śnieg, znacznie pogarszają warunki, w jakich korzystamy z dróg.

Pragniemy zatem przekazać kilka wskazówek dla kierowców:

  1. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu samochodu do okresu zimowego (działanie systemów bezpieczeństwa i układu hamulcowego, zimowe ogumienie, sprawne oświetlenie i wycieraczki).
  2. Przed planowaną dłuższą podróżą  należy zapoznać się z prognozą pogody i brać pod uwagę, że zimowa aura szybko może się zmieniać.
  3. Przed rozpoczęciem jazdy należy dokładnie oczyścić ze śniegu, szronu i błota szyby oraz klosze świateł pojazdu.
  4. Pamiętajmy o włączeniu w pojeździe świateł dostosowanych do pory dnia i przejrzystości powietrza.
  5. Zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, co da możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu nawet na śliskiej nawierzchni.
  6. Podczas jazdy pamiętajmy, że każdy manewr związany ze zmianą kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga szczególnej koncentracji oraz uwzględnienia stanu nawierzchni jezdni.
  7. 7.      Nie przeceniajmy własnych umiejętności! Nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa nie gwarantują pełni bezpieczeństwa na drodze. Jedynie zdrowy rozsądek może ustrzec nas od wielu nieprzyjemnych, a nawet dramatycznych sytuacji!


Trudne warunki na drodze przyczyną aż 9 kolizji

Wczorajszego popołudnia (26.11.2015 r.) warunki atmosferyczne na terenie naszego powiatu diametralnie się zmieniły. Padająca mżawka w połączeniu z ujemną temperaturą sprawiły, że dla wielu kierowców ten dzień okazał się pechowym. Tylko tego jednego popołudnia odnotowaliśmy aż 9 kolizji drogowych.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce o godzinie 12.45 w Sękowej, gdzie kierująca samochodem Peugeot straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z samochodem Fiat Seicento. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Sprawczyni ukarano mandatem.

Drugie zdarzenie miało miejsce kilka minut później na ul. Słonecznej w Gorlicach. W tej sytuacji, nieznany jeszcze sprawca, najechał na zaparkowany samochód Fiat Seicento, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Trwa ustalanie okoliczności i poszukiwanie sprawcy.

Kolejne zdarzenie mikłao miejsce 20 minut po godzinie 13 w Bielance, gdzie kierująca Fiatem Seicento na łuku drogi zjechała do rowu. Ukarana została mandatem karnym.

Jeszcze przed godziną 14 w Moszczenicy kierująca samochodem Mitsubishi na śliskiej drodze zjechała na przeciwny pas ruchu i zderzyła się z samochodem Opel Astra, którym kierowała pani z Moszczenicy. Obie kierujące były trzeźwe. Sprawczyni ukarana została mandatem.

Następne kolizja wydarzyła się o 13.55 w Bystrej. Mieszkanka Gorlic kierująca samochodem Ford Galaxy wjechała do przydrożnego rowu. Była trzeźwa. Ukarana została mandatem karnym.

O godzinie 14.30 w Ropie kierująca samochodem Opel Kadett straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do rowu. Pani była trzeźwa. Nałożono na nią mandat karny.

Kolejne zdarzenie miało miejsce na ul. Blich w Gorlicach. Około godziny 18.30 mieszkaniec Gorlic kierujący samochodem Renault Kangoo wpadł w poślizg, utracił panowanie nad samochodem i uderzył w zaparkowany samochód Fiat 126p. Kierowca był trzeźwy ukarano go mandatem karnym.

O 19.30 w Moszczenicy miała miejsce kolejna kolizja drogowa. Ustalenia policjantów wskazują, że kierujący Fiatem Panda na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Ukarano go mandatem karnym.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce o godzinie 19.40 również w Moszczenicy. Jak ustalili policjanci kierujący samochodem Hyundai na łuku drogi wpadł w poślizg i wjechał do rowu. Kierowca był trzeźwy. Ukarano go mandatem karnym.

Opisane wyżej przykłady dobitnie pokazują, że wszyscy kierowcy powinni przestawić się już na bardziej ostrożny, „zimowy”, charakter jazdy. Przypominamy także o oponach zimowych, które znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa. Pamiętajmy o pasach bezpieczeństwa, fotelikach dla naszych pociech oraz zwiększonej odległości między pojazdami, co w trudnych warunkach da nam czas na reakcję.

Pijani kierowcy drogach powiatu gorlickiego

Ostatni weekend na drogach powiatu gorlickiego nie należał do najspokojniejszych. W ciągu trzech dni doszło do 7 – na szczęście niegroźnych – kolizji drogowych, policjanci ujawnili także 3 nietrzeźwych kierujących. Mimo licznych kampanii i apeli  o trzeźwość na drodze wciąż znajdują się osoby skrajnie nieodpowiedzialne.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce w piątek (13.11.2015 r.) około godziny 21.40 w Biesnej. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierowca samochodu Audi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne bariery energochłonne. Po zdarzeniu wyszedł z pojazdu i poszedł w kierunku pobliskiego lasu. Równocześnie z policyjnymi czynnościami na miejscu zdarzenia zadysponowano strażaków z pobliskich OSP do poszukiwań mężczyzny w lesie.

Policjanci ustalili, że właścicielem  samochodu jest mieszkaniec miejscowości Kąśna Dolna. Policjanci Komisariatu Policji w Ciężkowicach udali się na miejsce, gdzie zastali nietrzeźwego mężczyznę. Przyznał, że to on kierował pojazdem w chwili zdarzenia, a kolizja była efektem wtargnięcia sarny na jezdnię. Poinformował także, że alkohol wypił po powrocie do domu, do którego został przywieziony przez członków rodziny. Mężczyznę poddano badaniu trzeźwości, które wykazało, że ma on w organizmie 1,13 promila alkoholu. Zatrzymano mu prawo jazdy, a następnie zwolniono. Rozbity samochód odholowany został na parking strzeżony.

Nietrzeźwego motorowerzystę zatrzymali policjanci w sobotę (14.11.2015 r.) około godziny 19.20 w miejscowości Bugaj (gmina Biecz). Okazało się, że mieszkaniec Strzeszyna ma w organizmie 2,18 promila alkoholu. Po czynnościach został zwolniony. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Bieczu.

Z trzecią sytuacją policjanci mieli do czynienia wczoraj (15.11.2015 r.). Informacja o samochodzie znajdującym się w rowie w miejscowości Szymbark dotarła do dyżurnego gorlickiej jednostki Policji około godziny 18.30. Skierowany na miejsce patrol zastał dwóch mężczyzn, mieszkańców Szymbarku, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu, jednak żaden z nich nie przyznał się do kierowania pojazdem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że jeden z nich ma w organizmie 3,88 promila alkoholu, drugi – 3,36 promila. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu zostaną przesłuchani.

Ponawiamy apel do wszystkich kierowców o rozwagę i trzeźwość na drodze. Brak wyobraźni zrujnować może czyjeś życie i skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i karnymi.

Kolizja na obwodnicy

Rozbite 3 samochody – to skutek nieuwagi jednego z kierowców, który brał udział w zdarzeniu drogowym na gorlickiej obwodnicy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na sprawcę kolizji nałożony został mandat karny.

Zderzenie miało miejsce w ostatni piątek (13.11.2015 r.) około godziny 17.40 na ul. Bieckiej w Gorlicach. Ustalenia policjantów na miejscu zdarzenia wskazują, że kierowca VW Passata nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go samochodu Opel Astra i najechał na jego tył. Przepchnięta Astra uderzyła w stojący przed nią samochód Fiat Stilo.

Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Na sprawcę kolizji nałożono mandat karny w kwocie 500 złotych. Na jego konto wpłynie także 6 punktów karnych.

Strony