AKTUALNOŚCI

Eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w powiecie gorlickim

Data publikacji 19.04.2024

W dniach 17 i 18 kwietnia br., na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie oraz Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Michalusa w Gorlicach odbyły się eliminacje na szczeblu powiatowym do ogólnopolskich turniejów „Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” i „Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego”.

W ramach Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych, od 10 do 12 lat, w której wzięły udział trzy drużyny, natomiast w kategorii wiekowej od 13 do 15 lat wzięło udział sześć drużyn. Rozegrane zostały 3 konkurencje: test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Do finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w kategorii wiekowej 13-15 lat zakwalifikowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie, która zajęła I-sze miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się druga drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Racławicach. W kategorii wiekowej 10-12 lat I-sze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna ze szkoły podstawowej w Korczynie.

W ramach Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego rozegrane zostały 4 konkurencje: test wiedzy z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”, przygotowanie samochodu do jazdy oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. W turnieju brało udział sześć drużyn. Do finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego zakwalifikowała się drużyna z  Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach, która zajęła I-sze miejsce. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych im. Królowej Jadwigi w Bieczu, a na trzecim druga drużyna z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach.

Nadzór nad przebiegiem obydwu turniejów sprawowali współorganizatorzy w osobach funkcjonariuszy z KPP w Gorlicach na czele z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach asp. sztab. Pawłem Zawiślakiem, przedstawiciele PCK, członkowie automobilklubu z Biecza i Gorlic. Drużyny i zawodnicy biorący udział w zawodach zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatorów i sponsorów, natomiast opiekunom poszczególnych drużyn przekazano podziękowania za współpracę i wysoki poziom przygotowania uczestników. Serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc w organizacji turnieju Pani sekretarz Automobilklubu w Bieczu Marioli Mrozek, Pani Annie Wirchniańskiej z PCK w Gorlicach, Panu Mateuszowi Filusowi z Automobilklubu w Gorlicach, Panu Danielowi Pilch ze szkoły jazdy w Bieczu, dyrektorom szkół i opiekunom drużyn, a także sponsorom nagród, którymi były osoby prywatne i prywatni przedsiębiorcy z terenu powiatu gorlickiego oraz Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Urząd Miasta w Gorlicach i Urząd Gminy w Ropie.

Organizacja i udział w tego rodzaju turniejach to przede wszystkim działania na rzecz pogłębienia wiedzy i wzrostu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów o ruchu drogowym i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także kształtowanie kulturalnych i bezpiecznych zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego.

• Uczestnicy turnieju piszą test wiedzy w sali.
  • Trzy osoby udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej dwóm poszkodowanym.
  • Policjant obserwuje przejazd na rowerze przez tor przeszkód jednego z uczestników turnieju.
  • Uczestnicy turnieju piszą test wiedzy na hali sportowej.
  • Dwie osoby udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej dwóm poszkodowanym.