Aktualności

Mieszkańcy powiatu gorlickiego od 6 lat korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nanieśli już ponad 5800 zagrożeń.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mamy większy wpływ na bezpieczeństwo w naszym najbliższym otoczeniu. Już od 6 lat skutecznie ułatwia ona kontakt obywateli z Policją. W tym czasie mieszkańcy powiatu gorlickiego chętnie dzielili się z funkcjonariuszami swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższej okolicy, nanosząc na mapę 5808 zgłoszeń, z czego 48,2% zostało potwierdzonych przez policjantów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa rozpoczęła działalność 5 października 2016 roku, zatem minęło dokładnie 6 lat jej funkcjonowania. Niewątpliwym atutem tej nowoczesnej platformy wymiany informacji jest prosta obsługa oraz anonimowość zgłaszającego. Wszyscy mogą w ten sposób przekazywać Policji sygnały o sytuacjach, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania. Każde zgłoszone zagrożenie jest weryfikowane przez policjantów, a zebrane dzięki temu informacje pozwalają funkcjonariuszom być tam, gdzie są najbardziej potrzebni, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Od początku funkcjonowania Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wśród mieszkańców powiatu gorlickiego dużą popularnością, dając im poczucie, że mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Od października 2016 roku do września 2022 roku mieszkańcy nanieśli na mapę łącznie 5808 zgłoszeń, a każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów. Gorliccy mundurowi potwierdzili 48,2% naniesionych zagrożeń, a wśród najczęściej potwierdzanych były: nieprawidłowe parkowanie (70,3% potwierdzonych na 1181 zgłoszenia), przekraczanie dozwolonej prędkości (56,7% potwierdzonych na 1295 zgłoszeń), spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (45,1% potwierdzonych na 992 zgłoszenia). Tylko od początku 2022 roku mieszkańcy powiatu gorlickiego zaznaczyli na KMZB 769 zagrożeń (policjanci potwierdzili do tej pory 56,7% z nich).

Samo zgłoszenie zdarzenia w KMZB jest bardzo proste i intuicyjne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Wystarczy wejść na stronę internetową Policji dowolnej komendy wojewódzkiej miejskiej czy powiatowej gdzie znajdziemy link do KMZB - https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

Po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni do wirtualnej mapy, na której anonimowo możemy wskazać miejsce występowania zjawiska oraz kategorię która budzi nasz niepokój. Następnie należy wypełnić szczegółowo formularz zgłoszenia z uwzględnieniem możliwości dodania własnego opisu do występującego zdarzenia. Istnieje również możliwość dodania zdjęcia lub krótkiego filmu. Po wykonaniu tych czynności należy aktywować ikonkę „Zgłoś”. Od tej pory naszym zgłoszeniem zajmie się Policja która, standardowo weryfikuje zjawisko przez siedem dni. Niemniej jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Wykaz zagrożeń jakie można zgłosić na KMZB to 24 kategorie: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikie wysypiska śmieci, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalne rajdy samochodowe, akty wandalizmu, używanie środków odurzających, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, żebractwo, wałęsające się bezpańskie psy, osoba bezdomna wymagająca pomocy, znęcanie się nad zwierzętami, wypalanie traw, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, niestrzeżone przejście przez tory, kłusownictwo, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, niestrzeżony przejazd kolejowy, miejsca niebezpieczne na wodach.


Nie zapominajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy potrzebie zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony