Aktualności

Na finiszu przedświątecznych przygotowań nie dajmy się zwieść przestępcom

Data publikacji 03.04.2023

Za kilka dni rozpoczną się Święta Wielkanocne. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym jak i w wirtualnym. Pamiętajmy, że liczą na nasze rozkojarzenie, presję czasu i chęć szybkiego załatwienia różnych spraw.

Ostatnie dni przedświątecznych przygotowań to gorączka zakupów. Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, dlatego robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.
 
Przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy okazji zakupów internetowych:
 
1)      Podczas zakupów przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
 
2)      Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
 
3)      Nie płaćmy „w ciemno” za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić.
 
4)      Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
 
5)      Nie korzystajmy z przysyłanych linków. Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy czy banki.
 
6)      Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.
  
Im bliżej świąt, tym parkingi przy sklepach mogą być coraz bardziej zakorkowane. Upewnijmy się, że zaparkowaliśmy swój samochód w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy - blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu. Uszanujmy również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, przewożących małe dzieci lub przeznaczonych dla służb ratunkowych. Na uwadze powinniśmy mieć też swoje mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek, tabletów itp. Upewnijmy się, że samochód jest zamknięty.
 
Jeśli przemieszczamy się środkami komunikacji publicznej, czy jesteśmy na zakupach pamiętajmy, by na dworcach i przystankach, a także w sklepach czy galeriach handlowych nie pozostawiać torebek oraz zakupów bez opieki. Kieszonkowcy mogą próbować pozbawić nas naszego mienia. Pamiętajmy, że w takim przypadku wystarczy chwila nieuwagi.
 
Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
 
·         torebkę zamykaj i noś z przodu - nie odstawiaj jej na bok płacąc w kasie czy pakując zakupy, złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi;
·         pieniądze w torebce rozdziel  i schowaj w różne miejsca - w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów;
·         nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy;
·         nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią - kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary, zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne;
·         złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież - działają najchętniej w dużych sklepach, dworcach, targowiskach itp.;
·         nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres.

Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.

 

  • Idąca osoba z torebką na ramieniu do której ktoś wkłada rękę.
  • Klawiatura komputera z ręką, która coś pisze.
  • Galeria handlowa, a obok na parkingu stojące samochody.
Powrót na górę strony