Obchody Święta Policji w powiecie gorlickim
W tym roku obchody Święta Policji w powiecie gorlickim odbyły się 22 lipca 2024 roku o godzinie 11.00, na gorlickim Rynku. Podczas uroczystego apelu wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe, a następnie odbył się piknik z udziałem funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a kierownictwo małopolskiej Policji reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Paweł Krauz, natomiast obowiązki gospodarza uroczystości pełnił Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także przedstawiciele władz samorządowych, komendanci służb mundurowych i ratowniczych oraz przedstawiciele innych podmiotów i instytucji współpracujących z gorlicką Policji. Przybyli również policjanci i pracownicy Policji z gorlickiej komendy i jednostek podległych oraz przedstawiciele związków zawodowych policjantów i pracowników cywilnych. Licznie zabrali się także mieszkańcy miasta Gorlice.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, której przewodniczył ks. Marek Urban – Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach. Następnie zaproszeni goście udali się na gorlicki Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Święta Policji. Po złożeniu meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie przez dowódcę uroczystości Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach podinsp. Daniela Myśliwego, nastąpiło przywitanie się ze sztandarem i pododdziałem przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, po czym odegrany został hymn państwowy i wciągnięta na maszt została biało-czerwona flaga. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski, który w swoim wystąpieniu po przywitaniu gości podkreślił jak trudna i wymagająca jest służba w Policji, - jako policjanci mamy świadomość, że nasza codzienna służba, jest służbą drugiemu człowiekowi - jak dodał - w etos naszej służby wpisana jest pomoc potrzebującym i słabszym. Cieszę się, że te działania są coraz częściej dostrzegane i pozytywnie oceniane przez obywateli, a Policja i policjanci niezmiennie cieszą się wysokim zaufaniem społecznym. Ponadto podziękował wszystkim instytucjom i urzędom za bardzo dobrą współpracę z Policją i wspieranie podejmowanych działań i inicjatyw na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego mieszkańcom powiatu gorlickiego. Na koniec swojego wystąpienia szef gorlickim policjantów życzył wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji sukcesów w pracy i spełnienia planów i zamierzeń zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe oraz medali. Ogółem w tym roku w gorlickiej policji mianowano na wyższe stopnie służbowe 45 funkcjonariuszy: w korpusie oficerów Policji 2 policjantów, w korpusie aspirantów Policji - 20 policjantów, w korpusie podoficerów Policji - 14 funkcjonariuszy, w korpusie szeregowych Policji - 9 funkcjonariuszy. Ponadto trzech funkcjonariuszy zostało odznaczonych medalami 30-lecia Powstania Niezależnych Samorządnych Zawiązków Zawodowych Policjantów.
W dalszej części obchodów Powiatowego Święta Policji nastąpiły wystąpienia zaproszonych gości. Oprócz Starosty Gorlickiego Mirosława Waląga i Burmistrza Gorlic Rafała Kukli, głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Paweł Krauz, który podziękował gorlickim funkcjonariuszom i pracownikom Policji, za bardzo dobrą realizacja swoich obowiązków, jak dodał - wraz z naszym dzisiejszym mottem, pomagamy i chronimy, kładziemy nacisk na służebność naszej formacji względem naszego społeczeństwa, dążymy do tego, aby nasza nasze działania były sprawne, profesjonalne i niosły pomoc tam, gdzie ludzie tego najbardziej potrzebują.
Uroczystość zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru jednostki i złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości o jej zakończeniu. W trakcie trwania apelu i kilka godzin po jego zakończeniu można było na rynku w Gorlicach obejrzeć sprzęt, który codziennie jest w użyciu różnych służb mundurowych, w tym Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Straży Leśnej z Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych. Na stoisku Policji można było obejrzeć wyposażenie policjanta do służby. Dzieci i młodzież mogły sobie zrobić odcisk linii papilarnych, czy pokolorować policyjne edukacyjne malowanki oraz zapoznać się ofertą profilaktyczną Policji, a także wejść do policyjnego radiowozu, czy usiąść na policyjnym quadzie i motocyklu. Zainteresowani służbą w Policji mogli uzyskać niezbędne informacje na temat rekrutacji i zabrać materiały promocyjno-informacyjne.