Aktualności

Chciał sprzedać bluzę w Internecie. Stracił niemal 5 tys. złotych

Podczas pandemii wiele spraw załatwiamy w sieci. Przez Internet załatwiamy sprawy urzędowe, kupujemy towary i usługi lub opłacamy rachunki. Musimy jednak pamiętać, że narzędzia te nieodpowiednio stosowane mogą stanowić zagrożenie m.in. dla naszych oszczędności.

Większość osób i firm oferujących produkty i usługi w internecie maksymalnie dba o zapewnienie bezpieczeństwa klientom – ich danym osobowym i finansom. Stosują zaawansowane narzędzia lub korzystają z bezpiecznych platform, których prawidłowe wykorzystanie (zgodnie z regulaminami lub instrukcjami) daje poczucie pełnego bezpieczeństwa o nasze finanse.

Jednak nawet najlepsze mechanizmy mogą stać się nieskuteczne jeśli użytkownicy tych usług nie będą stosowali się do zasad bezpieczeństwa lub nie będą mieli świadomości czyhających na nich zagrożeń. Pośpiech, brak refleksji presja czasu związana z „super okazją”, to mechanizmy najczęściej wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Kilka dni temu, młody mężczyzna powiadomił gorlicką Policję o oszustwie, którego padł ofiarą. Na jednym z serwisów internetowych wystawił do sprzedaży ubrania. Już kilka godzin później za pośrednictwem jednego z komunikatorów skontaktowała się z nim w tej sprawie pewna kobieta, która zainteresowana była kupnem oferowanej odzieży. Po potwierdzeniu oferty mężczyzna otrzymał za pośrednictwem komunikatora link, po kliknięciu w który, miał uzupełnić dane swojej karty, na której miały zaksięgować się pieniądze za produkt i przesyłkę. Okazało się, że był to spreparowany link, który przekierowywał na fałszywą stronę, podszywającą  się pod prawdziwy portal. Na fałszywej stronie, nic nie podejrzewający mężczyzna podał dane karty, co skutkowało tym, że z jego rachunku „zniknęło” niemal 5 tysięcy złotych.

 

Ostrzeżenie o tym nowym mechanizmie działania oszustów wydało także CERT Polska. Szczegółowy opis można znaleźć pod adresem: strona CERT na Facebook'u

 

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas zakupów w Internecie:

  • zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania,
  • korzystaj ze znanych i sprawdzonych platform, sklepów i portali,
  • sprawdzaj opinie i komentarze na temat danego sprzedawcy,
  • nie korzystaj z linków wysyłanych z nieznanego źródła – zawsze korzystajmy z oficjalnych adresów stron internetowych, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy, czy instytucje;
  • zwrócić uwagę na cenę – nieprawdopodobnie niska wcale nie musi być okazją, po prostu próbą oszustwa,
  • jako kupujący, mając jakiekolwiek wątpliwości, co do możliwości wywiązania się drugiej strony z umowy – zażądaj przesyłki za pobraniem – da to możliwość otrzymania i sprawdzenia towaru zanim za niego zapłacisz.
  • przy płatnościach kartą zawsze zwracaj uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a przy nim symbol zamkniętej kłódki).
Powrót na górę strony