Udział policjantów w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo Bez Przemocy”
We wtorek 19 listopada br., w kilku szkołach powiatu gorlickiego odbył się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo Bez Przemocy”, w której brali udział funkcjonariusze Policji z Krakowa i Gorlic. Kampania jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Odbyły się konferencje, prelekcje i konkursy.
19 listopada br., w kilku szkołach na terenie powiatu gorlickiego odbył się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo Bez Przemocy”, w którą włączyli się funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. W związku z kampanią w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach w miesiącu poprzedzającym wydarzenia finał został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce przemocy wobec dzieci i młodzieży. Młodzież szkolna wykonała kilkanaście wspaniałych prac. W dniu podsumowania kampanii w szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem gorlickiej Policji i kuratorem Sądu Rejonowego w Gorlicach, którzy w swoich prelekcjach przedstawili podstawowe informacje o przemocy, jej rodzajach i podejmowanych działaniach zapobiegawczych przez wspomniane instytucje, a także o konsekwencjach stosowania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Podsumowaniem spotkania było wyłonienie zwycięzców konkursu plastycznego.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej w Szymbarku odbyła się konferencja dla rodziców i nauczycieli pn. „Wspieraj Dzieciństwo Bez Przemocy” dotycząca wychowania i profilaktyki zagrożeń, jako symbol sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Na konferencji przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w osobach podinsp. Wojciecha Chechelskiego oraz podkom. Huberta Bracika, ekspertów w zakresie cyberprzestępczości i profilaktyki, przeprowadzili prelekcje. Wykłady dotyczyły uzależnień wśród dzieci i młodzieży, które często są początkiem, przyczyną i powodem przemocy oraz o przemocy, o której rodzice i nauczyciele ciągle jeszcze niewiele widzą - cyberprzemocy, czyli o takim krzywdzeniu, które czasem ciężko wykryć, a pozostawia ono trwałe blizny na psychice dzieci.